WYCIECZKA DO KAMIENNEJ GÓRY I KRZESZOWA

07 Grudnia 2015 r. Joanna Dauksza, Daniela Budziacka

20 maja 2016r. uczniowie klas szóstych, razem p. Joanną Daukszą oraz p. Danielą Budziacką, pojechali na wycieczkę do Kamiennej Góry oraz Krzeszowa.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, które posiada  najbogatszą na Dolnym Śląsku kolekcję sprzętu do obróbki lnu i sprzętów tkackich, takich jak: krosna, kołowrotki czy przęślice. Uczniowie brali udział w warsztatach, podczas których m.in. zapoznali się z historią tkactwa i poszczególnymi etapami obróbki lnu. Mieli okazję prząść nitki, tkać na krosnach oraz zdobić tkaninę przy pomocy stempli do drukowania.

Kolejnym punktem wycieczki była kamieniogórska „Sztolnia Arado”, owiana tajemnicą zaginionego laboratorium Hitlera- podziemnej fabryki III Rzeszy. Uczestnicy wycieczki brali czynny udział w przygodzie szpiegowskiej z okresu II wojny światowej. Podążali mrocznymi i ponurymi korytarzami, natrafiając na wartownie i unikalne eksponaty ze wspomnianego okresu. Zobaczyli m.in. rakietę V2, słynną maszynę szyfrującą Enigmę. Przechodzili przez halę, w której produkowano części do samolotów niemieckich oraz materiały na potrzeby przemysłu zbrojeniowego. Dowiedzieli się, że tutaj Niemcy prawdopodobnie pracowali nad samolotem dalekiego zasięgu - Arado.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie -  zabytku najwyższej światowej klasy, zwanego „perłą” europejskiego baroku, który został wpisany na listę Pomników Historii. Dowiedzieli się, że tędy przebiega główny Europejski Szlak Cysterski oraz Sudecka Droga św. Jakuba. Podziwiali architekturę oraz przepiękne wnętrza Bazyliki pw. Wniebowzięcia NMP, kościoła św. Józefa oraz Mauzoleum Piastów Śląskich.

Wycieczka była ciekawą lekcją historii oraz przyrody. Z pewnością dostarczyła jej uczestnikom wielu wrażeń.