Wycieczka do Wrocławia

23 Stycznia 2016 r. Daniela Budziacka, Joanna Dauksza

22 stycznia 2016r. 24 uczniów z klas 4-6, wraz z opiekunami- p. Joanną Daukszą oraz p. Danielą Budziacką, pojechało na wycieczkę do Wrocławia. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego, najstarszego i największego tego typu muzeum w kraju. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia bogatej kolekcji: bezkręgowców, owadów, ptaków, ssaków, ryb, gadów i płazów. Podziwiali m.in. unikatowe okazy zwierząt wymarłych i rzadkich, szkielet wymarłego przed 10 tys. lat jelenia olbrzymiego,  czaszkę tura, jedyny w kraju kompletny szkielet płetwala błękitnego. Pobyt w muzeum był interesującą lekcją przyrody.

Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzali Katedrę św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim, należącą do najcenniejszych zabytków miasta. Dowiedzieli się o niej wielu interesujących informacji, m.in., że jej powstanie wiąże się z jubileuszem roku tysięcznego, Zjazdem Gnieźnieńskim i założeniem biskupstwa we Wrocławiu, a także tego, że była rozbudowywana przez kilka wieków. Przyjrzeli się tej wspaniałej budowli oraz jej pięknemu wnętrzu.

Ostatnim punktem wycieczki było oglądanie w kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku największej na Dolnym Śląsku ruchomej szopki bożonarodzeniowej z ponad 2 tysiącami figurek, z czego ponad 100 figurek ruchomych. Twórcą szopki jest ksiądz Kazimierz Błaszczyk. Można ją zobaczyć przez cały rok, ale najciekawiej wygląda w okresie Bożego Narodzenia.

Wycieczka była bardzo ciekawa. Poszerzyła wiedzę przyrodniczą oraz historyczną uczniów, jak również dostarczyła wielu wrażeń.