Zimowe ptakoliczenie

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Zimowym Ptakoliczeniu. Jest to akcja organizowana przez OTOP Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Udało nam się zaobserwować 8 gatunków ptaków. Łącznie naliczyliśmy 186 ptaków, w tym 106 wróbli, 37 kosy, 25 sikor bogatek, 11 sierpówek,  5 trznadli, 1 srokę i 1 sikorę modraszkę. Osiedle, na którym położona jest nasza szkoła (Piaskowa Góra) okazało się niezwykle przyjazne dla ptaków. Szczególnie dużo osobników udało nam się zaobserwować przy gęstych żywopłotach oraz … śmietnikach. Ptaki szczególnie mroźną zimą szukają w pobliżu naszych domów ciepła i pożywienia. Wystawiajmy dla nich pokarm pamiętając jednak o kilku zasadach. Nigdy nie dawajmy ptakom solonej słoniny i innych solonych pokarmów, dbajmy by wystawiany pokarm nie był zepsuty. Zawieszajmy karmniki w bezpiecznych miejscach tak by ptaki nie padły łupem kotów czy kun.

Agnieszka Tomalka-Sadownik

Nauczycielka przyrody